Brak kilku, czy nawet jednego zęba to dla wielu osób przede wszystkim problem estetyczny. Jednak znacznie ważniejsze są konsekwencje zdrowotne.
Pierwszą jest ryzyko przemieszczania się pozostałych zębów, co może prowadzić do wad zgryzu. Znaczne wychylenia zębów mogą uniemożliwić późniejsze uzupełnienie protetyczne braku, a nawet utratę zębów.
Braki w uzębieniu prowadzą również do przeciążeń pozostałych zębów powodując ich ścieranie i pękanie, a także nadwrażliwość. Mogą też powodować zmiany w przyzębiu sąsiednich zębów i ich rozchwianie.
Do tego bóle głowy i zmiany w stawie skroniowo- żuchwowym, a także zaburzenia funkcji żucia. Źle rozdrobnione pokarmy są przyczyną zaburzeń w trawieniu i funkcjonowaniu całego układu pokarmowego.
Co ważne braki w uzębieniu to nie tylko problem w momencie uśmiechania się lub mówienia. Zmieniają ona także wygląd twarzy poprzez skracanie jej dolnej części i opadające kąciki ust.
Dlatego lepiej zadbać o uzupełnienie braków w uzębieniu i nie narażać się na żadną z powyższych konsekwencji.
Jedną z kilku metod uzupełnienia braków zębowych jest wykonanie mostu porcelanowego.
Mosty protetyczne są wykorzystywane w przypadku częściowych braków w uzębieniu. Są alternatywą dla ruchomych protez częściowych, a przez to że są mocowane na stałe zapewniają pacjentowi znacznie większy komfort.
Mosty protetyczne wykonuje się tylko wtedy jeśli lukę zębową otaczają inne zęby. Tworzą one oparcie dla całej konstrukcji ( filary zębowe ). Dlatego jeśli nie posiadasz np. piątki, szóstki i siódemki, a chciałbyś uzupełnić braki w uzębieniu nie możesz skorzystać z tego rozwiązania.
W przypadki kiedy brak jest zębów tylnych czyli nie mamy zęba filarowego z tyłu do zamocowania mostu wtedy idealnym rozwiązaniem jest praca złożona na zasuwach lub zatrzaskach .Prac taka składa się z protezy szkieletowej mocowanej przy pomocy zasuw lub zatrzasków do zacementowanych koron porcelanowych na istniejących zębach .