Co to jest leczenie kanałowe i po co je wykonujemy
Najczęstszą przyczyną prowadzącą do leczenia kanałowego u pacjenta jest infekcja kanału korzeniowego zwykle rozwija się dość powoli w wyniku nieleczonej próchnicy, która z czasem się pogłębia i doprowadza do zapalenia miazgi.
Istnieją także inne przyczyny wywołujące konieczność leczenia kanałowego takie jak: nieszczelne wypełnienie, uraz zęba ,pęknięcia lub złamania korony zęba wcześniej mocno zniszczonego lub odbudowanego.
Bardzo często konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego u osób cierpiących na bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami, gdzie pacjenci doprowadzają do znacznego uszkodzenia szkliwa ( duże starcie zębów).
Każde leczenie kanałowe musi być poprzedzone wykonaniem zdjęcia RTG – dzięki czemu możemy ocenić stopień uszkodzenia zęba, jego budowę anatomiczną, która często odbiega od typowej budowy anatomicznej jednoimiennego zęba oraz oceniamy zaawansowanie stanu zapalnego wokół korzeni zęba.
Najczęstsze objawy świadczące o intensywnym stanie zapalnym miazgi zęba to: silnym ból, który jest odczuwalny już nie tylko podczas jedzenia i picia, ale również w nocy oraz przy każdej próbie dotknięcia zęba. Poza tym taki ząb w stanie zapalnym jest najczęściej ruchomy czemu towarzyszy obrzęk dziąsła wokół zęba.
Leczenie kanałowe służy do naprawy bardzo zepsutych lub zainfekowanych zębów. Jest to konieczne, gdy miazga (tkanka miękka w środku zęba) została uszkodzona np. przez infekcję bakteryjną. W ten sposób jesteśmy w stanie uratować wiele zębów ,które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nie do uratowania.
Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, aby pacjent nie odczuwał bólu. Polega ono na usunięciu zakażonej miazgi, a następnie na dezynfekcji kanału specjalnie do tego przeznaczonymi płynami. Następny etap to osuszenie i szczelne wypełnienie kanału naturalnym materiałem (gutaperką) wraz z pastą uszczelniającą . Na koniec ujście kanału jest szczelnie zamykane. Po tak przeprowadzonym leczeniu wykonuje się kolejne zdjęcie RTG, aby sprawdzić szczelność wypełnienia wszystkich kanałów korzeniowych.
Leczenie kanałowe skutecznie usuwa infekcję ratując zęba przed jego usunięciem .
Bardzo często po leczeniu kanałowym, jeżeli było duże zniszczenie tkanek zęba przez próchnicę lub uraz to dentysta może zalecić założenie korony protetycznej lub odbudowę zęba z wkładem koronowo-korzeniowym z włókna szklanego, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom, gdyż zęby po leczeniu kanałowym są bardziej kruche niż zęby żywe.
W naszym gabinecie stomatologicznym leczeniem kanałowym zębów zajmuje się lek. stom. specjalista endodonta Robert Malinowski, który uratował już wiele zębów skazanych na usunięcie, także przez dentystów z innych gabinetów stomatologicznych.